Osmanlı Tarzı Kadın Giyim

Osmanlı Tarzı Kadın Giyim

Biraz feraceden bahsedeceğiz sizlere. Osmanlı İmparatorluğuna kısa bir geri dönüş yapacağız yani. Bazı yörelerdeki adıyla ferace, Türkülerimizde bile zaman zaman adı geçmiş, atalarımızın giysisi.

Eğer ferace nedir diye soracak olursak; Osmanlı zamanında Anadolu’da yaşayan kadınların giydikleri yakasız, uzun kollu, bol ve siyah renkte pardösüye benzeyen bir kıyafettir. Bazılarının cep ve kol kısımlarında işlemeler olurdu. Günümüzde hala kullanılmaktadır ve aynı isimle anılmaktadır. Genellikle köylerde kadınların günlük olarak kullandıkları ve feraceyle rahat ettiklerini söyledikleri giysidir. Namaz kılmak içinde kullanılır hatta tek parça olduğu için oldukça pratiktir ve hemen hemen her evde feraceye benzeyen bir namaz kıyafeti vardır. Genişliği açısından da kapalı bayanların vazgeçilmezidir. Ancak ferace günümüzde bu tarz kullanımlarının dışında yerini çarşafa bırakmıştır.

20. yüzyılın başlarında ise kapalı kadınların vazgeçilmeziydi, dönemin modasına göre çok süslü olanları da vardı ancak aslını çok fazla yaşatmıyordu, hala da öyle ki feracelerin farklı renklerde ve modellerde olanları bile giyilmekte ve internet sitelerinde online olarak satışa sunulmaktadır.

Benzer Yazılar

Harika Giyinme Odaları 2020

Harika Giyinme Odaları 2020

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir